Çalışma izni alabilir miyim?
Oturma izni alabilir miyim?
TESTE BAŞLA
Oturma İzni

İKAMET TEZKERESİ 

 

İkamet İzni Nedir, Nasıl Alınır?

 

İkamet tezkeresi, diğer isimleri ile ikamet izni veya oturma izni, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu hükümlerinde düzenlenmiş bir kurum olup, Türkiye'de kalmak isteyen yabancıların Türkiye’de kalmak üzere verilen izin belgesini temsil etmektedir. 

Daha önceden Türkiye vizesi almış veya Türkiye vizesinden muaf olan yabancılar eğer Türkiye’de 90 günden çok kalmak istiyorlarsa ikamet tezkeresi almalıdırlar. 

İkamet tezkeresinden muaf tutulanlar dışında ikamet tezkeresi almak yabancılar için bir zorunluluktur! 
İkamet tezkeresi için başvururken ortaya çıkabilecek hukuki ve cezai yaptırımların önüne geçilebilmesi ve Türkiye’de sağlıklı ve yasal bir biçimde ikamet edilebilmesi için gereken başvuru belgelerinin eksiksiz ve doğru biçimde tamamlanması gerekmektedir. Buna dair tüm danışmanlık hizmetlerimiz için ikamettezkeresi.net ‘in internet sitesinden veya +90 212 970 02 88 numaralı telefonundan bize ulaşabilirsiniz. 

İkamet tezkeresi başvuruları için yabancının Türkiye’ye giriş yapması gerekmektedir. Bu giriş, vize ile olabileceği gibi vize muafiyeti ile de olabilmektedir. Başvurular, gereken evrak ile Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne yapılmaktadır.

 

İkamet İzninin Çeşitleri Nelerdir?

 

6 adet ikamet tezkeresi türü bulunmaktadır:

 1. Kısa dönem oturum izni
 2. Aile oturum izni
 3. Öğrenci oturum izni
 4. Uzun dönem oturum izni
 5. İnsani oturum izni
 6. İnsan ticareti mağduru oturum izni

 

İkamet tezkeresi için randevu alınmalı mı?

 

Türkiye'de ikamet tezkeresi ile oturum izni almak isteyen yabancıların www.e-ikamet.goc.gov.tr sitesinden online olarak başvuru yapması, bunun neticesinde belgelerin teslimi için Göç İdaresi Müdürlüklerinden randevu almaları gerekmektedir. Belgelerin oturum izninin türüne göre değişeceği unutulmamalıdır.

 

İkamet izni başvurusu için gelmem gerekiyor mu?

 

İkamet izni başvurusu yabancının kendisi veya kurumumuz aracılığı ile yapılır. Ancak, randevu günü şahsen bulunulması gerekir. Ek olarak, talep etmeniz halinde Vize Merkezi Hizmetleri A.Ş. olarak randevu günlerinde size eşlik ediyoruz.

 

İkamet izni belgesinin bedeli ve harç bedeli ne kadar?

 

İkamet izni harç bedeli yabancının vatandaşı olduğu ülkeye göre farklılık göstermektedir. İkamet izni kart bedeli ise 2018 yılı için 72,00 TL olarak belirtilmiştir.

 

İkamet tezkeresi başvurularının sonuçlanma süreleri ne kadar? 

 

İkamet tezkeresi başvuruları İstanbul için ortalama 90 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. Diğer illerde daha kısa sürede sonuçlanabilmektedir. 

 

Başvurum eksik belgeler dolayısıyla reddedildi. Ne yapmalıyım?

 

Randevu günü ikamet izni başvuru evraklarının eksik teslim edilmesi halinde, eksik evrakların tamamlanabilmesi için yabancıya 15 günlük ek süre tanınmaktadır. Bu süre zarfında eksik evrakları tamamlayamayan yabancının ikamet izni başvurusu iptal edilir.

 

İkamet izninin süresi uzatılabilir mi?

 

İkamet tezkereleri uzatılabilir. Uzatma başvuruları, ikamet tezkeresi süresinin dolmasına 60 gün kalmasından itibaren yabancının bulunduğu ilde bulunan Göç İdaresine yapılmalıdır.
Uzatma başvurusu yapılmışsa, ikamet tezkeresi süresi sona ermiş olsa dahi Göç İdaresi tarafından uzatıma karar verilene kadar Türkiye’de ikamet edilebilir.
Uzatılan ikamet tezkereleri, önceden alınmış yasal sürenin bitim tarihi itibaren başlatılır. 

 

İkamet izninin süresinin uzatılması başvurusunda ek belge isteniyor mu?

 

İkamet tezkeresinin uzatılması için ikamet türüne göre istenilen belgelerin aynılarının yanında bir önceki ikamet tezkeresi belgesinin ibrazı gerekmektedir.

 

İkamet tezkerem neden reddedildi/iptal edildi/uzatılmadı?

 

Bazı durumların gerçekleşmesi ile kısa dönem izin başvurusu reddedilebilir, verildiyse iptal edilebilir veya uzatılabilir. Bunların sebebi aşağıdakilerden herhangi biri olabilir.
-Belgeler tam ve eksiksiz olmayabilir. 
-Türkiye’ye giriş yasağı veya sınır dışı etme kararı olabilir.
-Kısa ikamet tezkeresinin amacı dışında kullanıldığı belirlenebilir. 
Bunlardan dolayı mağdur olmamanız için bizi arayabilir, danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

 

Sınır dışı etme kararı nedir?

 

Sınır dışı kararı, yabancının Türkiye’den uyruğunda bulunduğu veya herhangi bir 3. Ülkeye gönderilme kararıdır. Sınır dışı kararı ilgili valilikler tarafından alınmakta olup aşağıdaki durumlardan birinin varlığı halinde verilmektedir.

 1. İkamet İzni iptal edilen yabancılar;
 2. Türkiye vizesi iptal edilen yabancılar;
 3. Vize veya vize muafiyet süresi dolduktan sonra 10 gün içinde ikamet izni başvurusunda bulunmayan veya Türkiye’yi terk etmeyen yabancılar;
 4. İkamet izni süresinin dolmasından itibaren 10 gün içinde çalışma izni başvurusunda bulunmayanlar;
 5. Türkiye’den sınır dışı edilmesine rağmen tekrar Türkiye’ye gelenler;
 6. Çalışma izni olmaksınız çalışan yabancılar;
 7. Terör örgütü ile bağlantısı bulunan yabancılar;
 8. İllegal yollardan geçimini sağlayan yabancılar;
 9. Türkiye’ye gayri resmi yollardan giriş ve çıkış yapan yabancılar;
 10. Vize, ikamet izni başvurularında sahte belge ve bilgiler kullanan yabancılar;
 11. Uluslararası Koruma başvurusu reddedilenler;
 12. Türk Ceza Kanunu’nda yer alan suçlardan birini işleyen yabancılar.

 

İkamet tezkeresinin alınmadığı durumlar bulunuyor mu?

 

Normal şartlarda Türkiye'de kalmak isteyen yabancılar tarafından ikamet tezkeresini almak bir zorunluluktur. Ancak mevzuatta ikamet tezkeresinden muaf tutulan kişiler düzenlenmiştir.

 

Kimler ikamet tezkeresinden muaf tutuluyor?

 

İkamet tezkeresinden muaf tutulan, dolayısıyla ikamet tezkeresi almadan Türkiye’de ikamet edebilecek yabancılar aşağıdaki gibidir:

 1. Vize süreleri veya vize muafiyet süreleri dikkate alınarak; vizeyle veya vizeden muaf bir şekilde Türkiye’ye gelen ve 90 güne kadar kalan yabancılar 
 2. Vatansız Kişi Kimlik Belgesi sahibi olanlar
 3. Türkiye’de görev yapan diplomasi ve konsolosluk memurları
 4. Türkiye’de görev yapan diploması ve konsolosluk memurlarının aileleri (Dışişleri Bakanlığına bildirilme koşuluyla)
 5. Uluslararası kuruluşların Türkiye’de bulunan temsilciliklerinde çalışan ve yasal durumları sözleşmelerle belirlenmiş kişiler
 6. Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile ikamet tezkeresinden muaf tutulanlar
 7. Türk vatandaşlığını, seçme hakkının kullanılması neticesinde bırakıp Türk Vatandaşı statüsünden kendi istekleri ile çıkanlar 
 8. Uluslararası koruma başvurularının kaydı esnasında verilen; kimlik bilgilerini içeren,  uluslararası koruma başvurusunda bulunduğunu belirten, otuz gün geçerliliği haiz “kayıt belgesi” olanlar
 9. Yukarıda belirtilmiş olan kayıt belgesi neticesinde mülakata giren ve mülakatı tamamlayan başvuru sahibine (ve varsa birlikte geldiği aile üyelerine) uluslararası koruma talebinde bulunduğunu belirten ve yabancı kimlik numarasını içeren 6 ay süreli geçerliliği haiz “Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi Kimlik Belgesi” sahipleri (Gündemde yer alan Sığınmacı Suriyelilerin statüsünde olduğu gibi)
 10. Yabancı kimlik numarasını içeren ve üçer yıl süreyi haiz “Uluslararası Koruma Statüsü Kimlik Belgesi” verilen mülteci statüsündeki yabancılar

Not: 3, 4, 5 ve 6 bentlerinde belirlenen yabancılar, ikamet tezkeresinden muafiyet sağlayan durumları sona erse de Türkiye’de kalmaya devam etmek istiyorlarsa en geç 10 gün içerisinde ikamet tezkeresi almak zorundadırlar! 
Not: Geçerli çalışma izni, ikamet tezkeresi yerine de geçmektedir. 


Uygun fiyatlarımızdan yararlanarak ikamet izni için gereken belgeleri hazırlamak ve ikamet tezkeresi başvurusu hizmetleri için bize ulaşın. Ayrıca ikamet izni ile ilgili testimizi de çözebilirsiniz. - Kısa Dönem Oturma İzni - Uzun Dönem Oturma İzni - Aile Oturma İzni - Öğrenci Oturma İzni - İnsani Oturma İzni ile İnsan Ticareti Mağduru Oturma İZni