Çalışma izni alabilir miyim?
Oturma izni alabilir miyim?
TESTE BAŞLA
Türkiye Vizesi Çeşitleri ve İstenilen Belgeler

Türkiye Vizesi Çeşitleri ve İstenilen Belgeler

 

TURİSTİK VİZE

 

Türkiye’ye turistik amaçlı giriş yapmak isteyen vizeden muaf olmayan yabancılar vizeye tabidir. Turizm amaçlı vize müracaatları, yabancının ikametgahının bulunduğu ülkede bulunan Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliği aracılığı ile yapılmaktadır. Fakat yeni düzenleme gereğince, Türkiye’nin e-Vize uyguladığı ülke vatandaşları online olarak e-Vizelerini alıp Türkiye’ye seyahat edebilirler.

 

Türk Turistik Vizesine Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

 1. Bulunduğu ülkedeki Türk Konsolosluğundan alınmış randevu
 2. 1 adet biometrik fotoğraf (beyaz fonlu)
 3. Varsa, Türk Vatandaşından davetiye, yoksa otel rezervasyonu
 4. Davetiye olması halinde davet eden Türk Vatandaşının gelirini gösteren belgeler
 5. Yabancının gelir durumunu gösteren belgeler
 6. Seyahat Sigortası
 7. Uçak rezervasyonu
 8. Vize harcının ödenmesi
 9. Geri dönüşünü destekleyecek şekilde tapu, işyeri izin belgesi gibi belgeler

 

Ayrıca; tüm pasaportların vize, vize muafiyeti veya ikamet izin süresinin bitiminden itibaren en az 60 gün geçerli olması aranır. Seyahat tarihinden başlayarak en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaport sahibi olmanızı tavsiye ediyoruz.

Türk vatandaşı tarafından davet yazısı verilmesi durumunda, davet yazısında davette bulunanın T.C. kimlik numarasının, adres bilgisinin, iletişim numarasının, yabancının kalacağı sürenin ve ziyaret sebebinin belirtilmesi gerekmektedir. Eğer davette bulunan Türk Vatandaşı ile yabancı arasında akrabalık bağı var ise, bunun davet yazısında bildirilmelidir. İlaveten, davette bulunanın yabancının barınma masraflarını karşılayacağını beyan etmesi halinde, davette bulunanın da kişinin gelir belgesini de eklemesi gerekmektedir. Davette bulunanın tüzel kişi-şirket olması halinde, vergi levhasını da davet yazısına eklemesi talep edilmektedir.

 

TİCARİ VİZE

 

Türkiye’ye ticari amaçlı giriş yapmak isteyen vizeden muaf olmayan yabancılar vizeye tabidir.

 

Türk Ticari Vizesine Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

 1. Ticari ilişki içerisinde bulunduğu Türk şirketinden davetiye
 2. Türk Şirketinin ticari sicil, vergi levhası, faaliyet belgesi gibi ticari faaliyetlerini gösteren belgeler
 3. Sermaye ve ortaklık yapısını gösteren son Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi
 4. Yabancının 1 adet fotoğrafı (beyaz fonlu ve biometrik)
 5. Yabancının banka hesap bilgileri
 6. Uçak rezervasyonu
 7. Otel rezervasyonu
 8. Vize harcının ödenmesi

 

Ayrıca; tüm pasaportların vize, vize muafiyeti veya ikamet izin süresinin bitiminden itibaren en az 60 gün geçerli olması aranır. Seyahat tarihinden başlayarak en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaport sahibi olmanızı tavsiye ediyoruz.

 

ÖĞRENCİ VİZESİ

 

Türkiye’de yükseköğretim eğitimi almaya hak kazanan yabancıların “öğrenci vizesi” alarak Türkiye’ye gelmeleri gerekmektedir. Yabancı uyruklu öğrenciler, öğrenci vizesini Türkiye Cumhuriyeti Dış Temsilciliği’ne müracaat ederek alabilirler. Başvuru zamanı yabancı uyruklu öğrenciden “Üniversite Kabul Yazısı” talep edilmektedir.

Öğrenci vizesi yabancının pasaportuna işlenmekte olup Türkiye’ye öğrenci vizesi almadan gelen öğrencilerin üniversite kaydı yapılmamaktadır. Türkiye öğrenci vizesinin süresi yabancının uyruğunda bulunduğu ülkeye göre değişmektedir. Genel olarak, öğrenci vizeleri 30 veya 90 gün süreyle verilmektedir.  Yabancı uyruklu öğrencinin, üniversiteye kayıt işlemini tamamlayıp vize süresini doldurmadan il Göç İdaresi’ne öğrenim amaçlı ikamet izni başvurusunda bulunması gerekmektedir.

 

Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

 1. Türkiye’de bir üniversiteden alınmış davetiye mektubu
 2. Fotoğraf (beyaz fonlu ve biometrik)
 3. Pasaport (En az 1 yıl geçerli)
 4. Denklik Belgesi
 5. Vize harcının ödenmesi

 

Öğrenci vizeleri tek girişli olarak verilmektedir. Yabancı öğrencinin üniversite kayıt işlemini tamamladıktan sonra öğrenim amaçlı ikamet izni müracaatında bulunması gerekmektedir. Öğrenim amaçlı ikamet izni müracaatında bulunmadan yabancının yurtdışına seyahat etmesi halinde, öğrenci vizesi iptal edilecektir. Öğrenci vizesi iptal olan yabancının, ülkesindeki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne müracaat ederek yeniden öğrenci vizesi alması gerekmektedir.

 

ÇALIŞMA VİZESİ

 

Yabancı kişilerin Türkiye'ye çalışma amacıyla girebilmeleri için çalışma vizesine ihtiyaçları vardır. Normal şartlarda çalışma izni başvuruları, Türkiye içinden yapılacaksa gereken evrakın hazırlanması neticesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılmaktadır. Ancak çalışma izni başvurularının Türkiye dışından, yabancının kendi ülkesinden yapılması halinde ise bu başvurular Türk Konsolosluklarına yapılmalı ve çalışma izni belgeleri hazırlanarak çalışma vizesi alınmalıdır.

 

Çalışma Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

 1. Pasaport
 2. Fotoğraf (beyaz fonlu ve biometrik)
 3. İş veya Hizmet Sözleşmesi

 

Yabancı kişi, kendi ülkesinden çalışma izni başvurusu yapmak isterse, işvereni ile imzalamış olduğu İş Sözleşmesi ile Türk Konsolosluğuna giderek vize başvurusunu yapar. Bu başvuru neticesinde yabancı kişiye konsolosluktan bir referans numarası temin edilir. Bu referans numarasının aracı olarak tarafımıza iletilmesi ile çalışma izni başvuru işlemleri tamamlanır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından onaylandığında Türkiye'de çalışma talebinde bulunan Yemen Vatandaşı, Türk Konsolosluğuna giderek çalışma vizesini alıp Türkiye’ye giriş yapabilir.

Çalışma vizesi, 90 günden fazla olmamak kaydıyla verilmektedir. Çalışma vizesi ile ülkeye gelen yabancının girişini takip eden 30 gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na girişinin yapılması gerekmektedir. Türkiye’ye girişinden itibaren 30 gün içinde sigorta girişi yapılmayan yabancıların çalışma izinleri iptal edilir.

Çalışma izninin geçerlilik süresi boyunca ikamet izni yerine de geçmesi sebebi ile, çalışma izni bulunan yabancının ilaveten ikamet izni alması gerekmemektedir.

 

Güvenilir hizmet ve üstün kalite ile vize başvurularınız için bize ulaşın.