Çalışma izni alabilir miyim?
Oturma izni alabilir miyim?
TESTE BAŞLA
Vatandaşlık Hizmetleri

TÜRK VATANDAŞLIĞI


Türk Vatandaşlığı Nasıl Kazanılır? Türk Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Türk Vatandaşlığına Nasıl Geçilir?


Türk Vatandaşlığı ve Türk Vatandaşlığının yabancılar tarafından kazanılması ile hükümler 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ile Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ve ilgili diğer mevzuat tarafından düzenlenmiştir.

Türk Vatandaşlığının kazanılması 2 farklı grupta incelenebilir: Doğumla ve Sonradan. 

  1. Doğumla Türk Vatandaşlığı soy bağı ve doğum yerine göre kazanılabilmektedir.
  2. Sonradan Türk Vatandaşlığının kazanılması 3 farklı şekilde olmaktadır. Bunlar;

a. Yetkili Makam Kararı ile Türk Vatandaşlığının Kazanılması:
- Türk Vatandaşlığının genel olarak kazanılması
- Türk Vatandaşlığının istisnai olarak kazanılması
- Türk Vatandaşlığının yeniden kazanılması
- Türk Vatandaşlığının evlenme yoluyla kazanılması
b. Evlat Edinilerek Türk Vatandaşlığının Kazanılması
c. Seçme Hakkı ile Türk Vatandaşlığının Kazanılması

 

Türk Vatandaşlığı Başvuruları Nereye Yapılıyor?


Türk Vatandaşlığı başvuruları Türkiye’den yapılacaksa valiliğe, Türkiye’den yapılmayacaksa dış temsilciliklere yapılır. Bu başvuruları yabancının kendisi yapacağı gibi, düzenlenecek özel vekâletname ile tarafımızca da yapılabilmektedir.


Not: Posta veya e-mail yoluyla başvurular kabul edilmemektedir.

Not 2: Türk Vatandaşlığı için hazırlanacak başvuru belgelerinin bazıları yabancı makamlardan alınmaktadır. Yabancı makamlardan alınacak bu belgelerin hepsi Türkçe’ye tercüme edilmeli ve noter tarafından onaylanmalıdır. Talep edildiği takdirde tercüme ve noterde yapılacak onay işlemleri tarafımızca hizmet dâhilinde sağlanmaktadır. 

 


Vatandaşlığı Kazanma İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlandırılır?

 

Vatandaşlık müracaatlarında aranılan belgelerin eksiksiz olması halinde, uygun bir süre içerisinde işlemi tamamlanmaktadır. Aksi takdirde eksik olan bilgi ve belgelerin kurum ve kuruluşlardan temin edilmekte olup işlemin sonuçlandırılması temin süresine göre değişmektedir.

 

Türk Vatandaşı Anne ya da Babaya Bağlı Olarak Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı Kazanılması Mümkün müdür?

 

Mevzuat uyarınca Türk vatandaşı ana veya babadan doğanlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını kazanma hakkına sahiptirler. 

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına müracaat sırasında, yaşı küçük olmakla birlikte işlemlerin devamı sırasında reşit olan çocuklar için ne yapılabilir?

 

Anne ve babalarına bağlı olarak vatandaşlık durumları tetkik edilen küçük çocukların, vatandaşlık işlemleri sonuçlanmadan reşit yaşa gelmeleri halinde, müracaat makamları bilgilendirilerek adlarına vatandaşlık dosyasının düzenlenmesi gerekir.

 

Turistik (Kısa Dönem) İkamet İzni ile Türk Vatandaşlığına geçilebilir mi?

 

Evet. Türkiye’de kesintisiz olarak 5 yıl Turistik (kısa dönem) oturum izni ile ikamet edildiğinde ve Türkiye dışında kalınan süre 180 günü aşılmaz ise Türk vatandaşlığına başvuru yapabilir.

 

Öğrenci İkamet İzni ile Türk Vatandaşlığına geçilebilir mi?

 

Evet. Bununla birlikte, öğrenci ikameti ile Türkiye’de kalınan sürenin yarısı hesaplanmaktadır. Örneğin 4 yıllık bir üniversite bitirildiğinde, bu süre vatandaşlık başvurusunda 2 yıl olarak hesap edilmektedir, 3 yıl da ikamet izni veya çalışma izni alınması durumunda Türk vatandaşlığına başvurabilir.

 

Türk Vatandaşı Olmak İçin Kaç Yıl Evli Kalmak Gerekir?

 

Türk vatandaşı ile evli olan yabancılar üç yıl evli kalması durumunda Türk vatandaşlığına başvuru yapabilirler. 

 

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığını Koruyarak, Yabancı bir Devlet Vatandaşlığına Geçilebilmesi Mümkün müdür?

 

Yabancı bir devlet vatandaşlığına geçmek üzere müracaatta bulunmanız ve bu iznin verilmesine dair gerekli şartları taşımanız halinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığınızı muhafaza kaydıyla, yabancı bir devlet vatandaşlığına geçmenize izin verilebilir.

Her türlü Vatandaşlık başvurularınız için bize sitemizden ulaşabilir, bizi telefon ile arayabilirsiniz.- Türk Vatandaşlığının Türkiye'de Gayrimenkul Alarak Kazanılması - Doğum ile Kazanılan Türk Vatandaşlığı - Türk Vatandaşlığının Genel Olarak Kazanılması - Türk Vatandaşlığının İstisnai Olarak Kazanılması - Türk Vatandaşlığının Evlilik Yoluyla Kazanılması - Türk Vatandaşlığının Evlat Edinilme Yoluyla Kazanılması - Türk Vatandaşlığının Yetkili Makam Kararı ile Yeniden Kazanılması - Türk Vatandaşlığının Seçme Hakkı ile Kazanılması - Türk Vatandaşlığının Sonradan Kazanılmasında Eş ve Çocukların Durumu